Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Писма до младиот адвокат

Алан М. Дершовиц  
Оригинален наслов на книгата : Letters to a Young Lawyer
ИСБН : 978-608-4535-90-4
Година на издавање : 2010
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: 1813 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 218
Димензии : 130x200
Корица : мека


    Немаме податоци

Краток опис

Авторот Алан М. Дершовиц, професор по право на Правниот факултет при Универзитетот „Харвард“, колумнист, предавач, литературен критичар и плоден автор, прави една многу убава работа со тоа што им укажува на сите што сакаат да се занимаваат со правото во што, всушност, влегуваат. Тој како бранител на правичното и не толку правичното, посветен на граѓанската слобода и владеењето на правото, елоквентно ги дестилира своето богато искуство и сопствените страсни верувања во есеи за животот, правото и за тоа што значи да се биде добар адвокат и добра личност.
Како адвокат, навистина е тешко да се разграничи дали сте направиле грешки, бидејќи e мала разликата меѓу добро направената работа и успешен исход. Едноставно, премногу работи се во игра. Поради тоа, треба да се биде внимателен при прифаќањето на совети, вклучувајќи го и авторот, врз основа на „години искуство“. Во книгата се понудени мешавина од практични професионални совети, филозофски размислувања за правдата, размислувања за победата и поразот и некои претпоставки дали е возможно истовремено да се биде ефикасен професионалец и добра личност.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на publishing@arslamina.com.

 Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
0

Коментари од корисниците