Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Варшавската срна: трите љубови на Марија Склодовска Кири

Мимоза Ристова  
Оригинален наслов на книгата : Варшавската срна: трите љубови на Марија Склодовска Кири
ИСБН : 978-608-267-788-0
Година на издавање : 2023
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 165
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Од неколку познати фактографски податоци за личната историја на Марија Кири, Мимоза Ристова има исткаено една романескна таписерија пред којашто стоите со широко отворени очи, љубопитно, по своја волја, и со уживање го следите текот на настаните. Романот е читлив, не затоа што допушта површен тривијален пристап, туку затоа што го задржува вниманието со својата раскажувачка хармонија, последователност, живописност и драматичност. Приказната се одвива хронолошки, линеарно, нејзината историско-биографска предлошка е познато, би се рекло, општо место во светската култура, па сепак романот е единствен, интересен, возбудлив, впечатлив. 

Катица Ќулавкова
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците