Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Мемоарите на Шерлок Холмс

Артур Конан Дојл  
Оригинален наслов на книгата : The Adventures of Sherlok Holmes
ИСБН : 978-608-267-421-6
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 264
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Најпознатиот детектив на светот продолжува да ја демонстрира својата брилијантност во решавањето на најразлични, бизарни случаи. Исчезнат коњ ден пред важна трка; скриено богатство во прастара куќа; пациент кој се појавува и исчезнува – сите овие случаи тој ги решава со помош на верниот д-р Вотсон, но и на својот генијален, мрзлив брат, Мајкроф Холмс. Сепак, притаено зло го обвива Лондон: се ближи соочувањето со проф. Моријарти, најголемиот непријател на Шерлок Холмс, а малите случаи стануваат обични нишки во интернационалната злосторничка мрежа на криминалниот гениј. 


Книгата „Мемоарите на Шерлок Холмс“, објавена во 1893 година, е втората збирка раскази на култниот детектив и неговиот помошник. Оваа книга содржи неколку од најдобрите приказни на Артур Конан Дојл, меѓу кои се вбројуваат „Сребрениот блесок“, „Мазгрејвскиот ритуал“ и „Последниот проблем“.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците