Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

ПИЕСИ за пијано 1: Барок и класика

Снежана Анастасова Чадиковска  
Оригинален наслов на книгата : ПИЕСИ за пијано 1: Барок и класика
ИСБН : 978-608-652-186-8
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : COMPENDIUM MUSICUM
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 118
Димензии : А4
Корица : мекаКраток опис

„Пиеси за пијано – барок и класика“, избор и уредување на м-р Снежана Анастасова Чадиковска.

Публикациите се дел од едицијата Compendium Musicum на Музичкиот издавачки центар од Скопје, кои имаат за цел да претстават во македонската јавност значајни стилски периоди низ нотен запис,

Зборникот „Пиеси за пијано – барок и класика“ пред македонската јавност претставува мал дел од два исклучително значајни периоди во развојот на европската музичко-пијанистичка култура преку нотен запис, со што има за цел да ја поддржи наставата по инструментот пијано на музичко-образовните институции, како и да им овозможи олеснет пристап кон вистинските бисери во пијано-литературата дури и на оние кои аматерски се занимаваат со пијаното.

Оваа книга е прва во низата од три книги за пијаното посветени освен на барокот и класиката и на музиката за пијано од времето на романтизмот и на дваесеттиот и дваесет и првиот век.

 Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците