Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Збрка поезија

Добрин Коцев  
Оригинален наслов на книгата : Збрка поезија
ИСБН : 978-608-267-151-2
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 108
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

Добрин Коцев е поет на мигот: тој е поклоник на минималистичкиот поетски пристап. Неговите поетски „минијатури“ со афористична молскавичност и игрива искричавост настојуваат со малку да искажат доволно.

Владимир Мартиновски


Лизгајќи се по збирката како во тобоган на аква-парк за 18+, читателот налетува на слапови од надреални хаикуа, болни афоризми, натуралистички микрораскази, хармсовски лудории, зен-приказни надувани во модерни хелиумски балони, дигиарт концептуала, контрапоетски драпаници и што уште не.

                                                                                                          Жарко Кујунџиски


Храбро, провокативно, пишувано од јазот меѓу две комфор-зони. Со темперамент кој прави и тоа што би било клише како изолирана целина (песна) да се гледа ко храброст да се измисли топла вода кога е делче од целината (збирката).

Тања Аждаја


Песните на Добрин Коцев се како прасиња-еднорози кои си играат во смрдливата кал на личните митологии и кои вечерва, ако не е премногу доцна, ќе бидат заклани, одрани, испечени и послужени како предјадење на мамурната сенка, која заборавила каде си го паркирала својот човек.

Владимир Лукаш
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците