Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Џоломарите= The Dzolomari

Сашко Илов ,   Цветанка Темкова Илова ,   Гоце Давидов  
Оригинален наслов на книгата : Џоломарите= The Dzolomari
ИСБН : 978-608-267-378-3
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 72
Димензии : 210х210
Корица : мекаКраток опис

Прекрасните фотографии ги покажуваат бегнишките џоломари, нè носат во средиштето на настанот, се чувствува џоломарската атмосфера, но најмногу од сè, ги канат посетителите да го доживеат поредокот на светскиот хаос, кој настапува заради крајот на годината, помрачувањето на светот и на умот, времето на смртта на Старата година и воспоставувањето на космосот, на поредокот и раѓањето на Новата година, создавањето на новата светлина од искрите на коледарскиот оган и победата над смртта.


These beautiful photographs of the Dzolomari of Begnishte take us to the core of the ritual event, we can feel the Dzolomari atmosphere, but above all, they invite the visitors to experience the Chaos that ensues after the end of the Old Year, the eclipse of the World and Reason, the time of Old Year’s Death and then the establishment of the Cosmos, the Order and the birth of the New Year, the creation of Light from the sparks of the Christmas Eve fires and the victory over Death.
Оценка од корисниците

5 звезди

5

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
5

Коментари од корисниците