Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Plenty more : живописни зеленчукови рецепти за изобилство од вкусови

Јотам Отоленги  
Оригинален наслов на книгата : PLENTY MORE: Vibrant Vegetable Cooking from London’s Ottolenghi
ИСБН : 978-608-267-322-6
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 351
Димензии : 195х270
Корица : тврдаКраток опис

Од малата чинија за гарнир, зеленчукот се префрли на главната, а зрната добија ново шарено руво и нов стил. Тоа е револуција која е смела, живописна и која постојано се шири.


Plenty е книга за готвење што го лансираше Јотам Отоленги од прекрасен готвач-шеф, сопственик на ресторан во Лондон и колумнист во британските весници, во светски прочуена личност од областа на кулинарството и исхраната. 

Во ова свое популарно дело, Отоленги презентира над 120 рецепти на зеленчукови јадења кои како понуда може да се најдат во специјализирани вегетаријански ресторани низ светот,  со цел да бидат достапни за секој љубител на вкусна и здрава храна во сопствениот дом. Живописни фотографии го придружуваат секој рецепт во ова извонредно дизајнирано издание на Отоленги, а книгата е интересна за луѓе со вегетаријански начин на исхрана, но и за оние кои претпочитаат јадења од месо со додаток на зготвен зеленчук.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците