Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Торонто експрес

Зоран Спасов Ѕоф  
Оригинален наслов на книгата : Торонто експрес
ИСБН : 978-608-267-334-9
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 108
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

„Соу, не постои човек што не ги прочитал неверојатните приказни за ветената земја од калибарот на ‘Босанац у Канади’ и ‘Домаќи задатак’. Читаш, се газиш од смеење и се прашуваш могуќе ли е? И овој текст е нешто слично, у тој стил, ама не баш. Ова повеќе е обид Канада да се види со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа; низ малите есејчиња да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија...“


Најновата книга на Зоран Спасов-Ѕоф – „ТОРОНТО ЕКСПРЕС (Тибам штркот апдејт)“ е документаристичка стрип-проза; еден вид фото-нарација со блиц, зум и слободен кадар и фокус; „водич за идните печалбари и тазе имигранти“, како што вели самиот автор, или литерарен прирачник за заминување, но и за враќање од Канада. Последното (враќањето) е нешто невообичаено за ваков тип „прирачници“, упатства и помоши за адаптации во туѓи средини и можеби токму тоа ја долева последната капка во оваа преполна чаша искреност и таа претекува на сите страни. Ова е приказна што брзо и неосетно влегува под кожа: популарна, ефектна, штосна, документарна и есеизирана; приказна што „шверцува“ нашинство и носталгија во далечниот, среден свет каде што објективно тоа не е предвидено.


Напишана на скопски сленг, книгава нуди една нова форма на битовост, на модерно печалбарство, актуелизирајќи го вековниот проблем на иселувањето на нашиот народ на еден автентичен, самосвоен и мошне читлив, ведар и духовит начин. Новите „печалбари“ се академски музичари кои разнесуваат пици, машински инженери – „конобари“ по свадби, ортопеди – стручњаци за гипс-картон... Нивните (не)употребливи дипломи чекаат во куферите зафрлени во подрумите на големите изнајмени куќи во Канада.


Јазикот, стилот, фактографските пасажи, фокусираните детали, отворениот, духовит и автоироничен поглед на нас самите, секако и илустрациите на Тхе Мичо низ текстот, се чини дека повторно ја нашле формулата за успех и читаност на претходната книга на Ѕоф: „ТИТО – мојот претпоследен херој“. Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците