Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Замалек : роман за к'сметот

Дејан Тиаго Станковиќ  
Оригинален наслов на книгата : Zamalek
ИСБН : 978-608-267-339-4
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 295
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Во срцето на Каиро, на островот среде Нил, со децении постоела антикварница преполна со најразновидно богатство како пештерата на Али-баба. Продавницата, најпозната во тој дел на светот, ја воделе Коста, познат египтолог, и неговата поќерка Арна, се додека ксметот, поради некои мистериозни гревови на Коста, не решил поинаку.

Оваа приказна, во која се мешаат овоземскиот и задгробниот живот, не можела да се случи на никое друго место, освен во Каиро, па тој пустински магапополис, неговата тивка махала Замалек, луѓето, обичаите и жештината на градот се еднакво важни јунаци во романот исто како и антикварот Коста и раскажувачката Арна, пршината што постојано паѓа и Нил, кој тече како животот.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците