Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Слана / Јазол (драми)

Душко Трифуновски  
Оригинален наслов на книгата : Слана / Јазол (драми)
ИСБН : 978-608-267-148-2
Година на издавање : 2021
Издавачка куќа : Попули
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 80
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Во оваа книга по првпат на едно место можете да ги пронајдете двете драми на Душко Трифуновски – „Слана“ и „Јазол“ – инаку веќе автор на романот „За два дена рече ’Да‘“. Станува збор за две драми што творат совршена целина и треба да се читаат како два дела на една иста приказна.

Во „Слана“ (веќе еднаш објавена во 2015 година) се запознаваме со брачните партнери Злате и Стојна и нивните деца, Виктор, Маја, Кристина и Марија. На речиси натуралистички начин, Трифуновски ни го покажува нивното тешко и траорно постоење, во економска и општествена стварноста на (никогаш споменатата, но очигледно присутната) современа Македонија. Како што ги снемува парите, така со нив исчезнуваат и вредностите на стариот систем во кој владее зборот на таткото, а младите се желни за своето место под сонцето.

Во „Јазол“, пак, натуралистичкото перо на Трифуновски е надополнето со елементи на фантастика и примеси на надреалното. По тешките случувања во „Слана“, духовите на мртвите доаѓаат да ги мачат и да ги опседнуваат живите, кои сè уште се борат за егзистенција во тешкиот и суров современ свет. Покрај развојот (или падот) на семејството на Злате, во овие две драми можеме да го видиме и развојот во стилот на младиот автор, кој бестрашно се впушта во нови писателски искушенија.Оценка од корисниците

5 звезди

3

4 ѕвезди

2

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
4,6
5

Коментари од корисниците