Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тишината на зборот

Велко Неделковски  
Оригинален наслов на книгата : Тишината на зборот
ИСБН : 978-608-267-150-5
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 103
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Тишината на зборот е првата поетска збирка за возрасни на писателот Велко Неделковски, но впечатокот по нејзиното исчитување воопшто не коинцидира со вообичаениот впечаток кога се соочуваме со дебитантски ракопис. Напротив, во неа е собрано севкупното творечко и животно искуство на авторот и буди чувство на познат, некогаш претходно посетен книжевен предел, каде секој збор има право на своја тишина и на починка.

Помеѓу овие корици, зборот тихува со молчаливоста на мудрецот и ја реализира својата суштина во слободното течение на стиховите, кои понекогаш звучат како гатанки, а понекогаш – како народни умотворби.

Затоа што само оној кому му е даден патоказот до музите, само тој може да ја слушне тишината на зборот и да рече:

 

„Посвој го Зборот, прегрни го

запиши го како реликвија

и кажи го како свеченост“.
Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците