Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Барби од подрумот

Маша Колановиќ  
Оригинален наслов на книгата : Sloboština Barbie
ИСБН : 978-608-259-864-2
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 176
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Додека небото го прелетуваат борбени летала, а животот се одвива според диктатот на тревожните сирени, истовремено пред влезовите и низ маалата во Загреб се случува непрекинато детство, кое гледано од денешен аспект има музејска вредност. Главната игра е, всушност, паралелниот свет на популарните кукли-барбики, што толку внесено го создаваат децата од населбата Слобоштина.

„Барби од подрумот“ остава простор за многуслојни читања, благодарение на умешниот писателски пристап на авторката Маша Колановиќ, со еден замав да ги забележи социјалните и општествените промени во фонот на еден пресвртен историски период на просторот на поранешната република.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците