Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Дванаесетто море

Игор Коларов  
Оригинален наслов на книгата : Dvanaesto more
ИСБН : 978-608-259-625-9
Година на издавање : 2020
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 104
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Секоја приказна почнува многу пред својот почеток.

И кога еднаш ќе почне, веќе не завршува.

Запомни го тоа.

Киа Сибин има дванаесет години и сите мислат дека е необична. Собира порцелански фигури на диви животни. Таа и нејзината другарка Симона заедно одат во Месечевата градина и во напуштениот театар „Орфеј“. Меѓутоа, кога ќе се разболи Симона, треба да се случат чуда за да може да оздрави...

Современа бајка што ја исполнуваат несекојдневни јунаци како Госпоѓа Фло, професорот Апи и Средниот Џо.

Лирска, волшебна приказна чиишто кратки реченици и куси поглавја долго остануваат во помнењето на читателите.

Дванаесетто море веројатно го претставува врвот на исклучителното творештво на Игор Коларов, писателот кој ги помести границите на книжевноста за деца.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците