Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кралот на Каторен

ЈанТерлоу  
Оригинален наслов на книгата : Koning van Katoren
ИСБН : 978-608-259-715-7
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 176
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

Еден ден, веселиот, стар крал на убавата земја наречена Каторен умре, без да остави наследник на престолот. Владеењето го презедоа шестмина среброљубиви министри кои многу години се преправаа дека се обидуваат да изберат престолонаследник на Каторен. Но жителите на оваа земја речиси загубија секаква надеж дека еден ден ќе се случи и тоа. Седумнаесетгодишниот Стач – кој се роди на денот на смртта на веселиот крал – отиде кај министрите и ги праша што треба да стори, за да стане крал на Каторен. Министрите му зададоа на Стач седум невозможни задачи, верувајќи дека ќе го одвратат од намерата да стане крал. Но, Стач се покажа бестрашен и доблестен, и неговите чесни намери и кралски особини ќе го доведат до тронот на Каторен.

Веселиот, стар крал на Каторен умре и престолот остана празен. Шестмина алчни министри ја презедоа власта со изговор дека го бараат новиот крал, но ништо од тоа – цели седумнаесет години. Тогаш одненадеж, пред портите на кралската палата се појави едно момче, кое се родило на денот на смртта на кралот.

Момчето по име Стач е одлучно да стане новиот владетел, па ги прашува шестемина министри што треба да стори за да ја добие таа функција. Исплашени да не ја загубат својата одлична позиција, министрите му задаваат на Стач седум речиси невозможни задачи, што може да ги исполни единствено оној кој ги поседува кралските особини – мудрост, храброст и пожртвуваност.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците