Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Јас сум Цако

Александар Матовски-Цако  
Оригинален наслов на книгата : Јас сум Цако
ИСБН : 978-608-259-708-9
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 120
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

Песните на Александар Матовски-Цако се нежни и едноставни. Ги ниже како бисери, за секоја драга личност по една. Запишани се онака како што ги доживува, како лирски слики. Од нив извира чиста емоција од некој кој животот го живее со полни гради и чие мото е: човек кога е со љубов, ќе постигне повеќе. Токму таа, љубовта, е централна тема во поезијата на Цако. Кон дедо му, семејството, неговиот идол Тоше, жените, природата, животот воопшто. Тие се парчиња од мозаикот што ја сочинуваат синтагмата Јас сум Цако. Неговата поезија, како и сѐ она што го прави тој, се вистинска инспирација за лицата со попреченост.Оценка од корисниците

5 звезди

5

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
5

Коментари од корисниците