Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Како што милувате

Адаптиран текст според делото на Шекспир  
Оригинален наслов на книгата : As You Like It
ИСБН : 978-608-259-700-3
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 64
Димензии : 128х198
Корица : мекаКраток опис

„Целиот свет е сцена...“ Една од најцитираните реченици од Шекспир првпат се среќава во оваа драма. Дејствието на „Како што милувате“ е сместено во волшебната Арденска шума каде што Розалинда, ќерката на протераниот војвода, и Орландо, синот на еден од дворјаните на татко ù, се вплеткуваат во љубовна игра и заменет идентитет.

Оваа куса наративна верзија на драмата e прилагодена за помладите читатели. Децата можат самостојно да ја читаат или, пак, со помош на родителите. Исто така, може да се користи и како дополнителна литература во наставата. Лесната нарација и илустрациите во комичен стил со сигурност ќе го привлечат интересот на децата и ќе придонесат за подобар развој на нивните читачки вештини.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците