Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Повикот на дивината

Џек Лондон  
Оригинален наслов на книгата : The call of the wild
ИСБН : 978-608-259-418-7
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 128
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

Половина бернардинец, половина шкотски овчар, Бак е украден од дома и продаден на трговец со кучиња.

Наскоро се наоѓа на брод што патува за Канада,во екот на златната грозница. Инстинктите на Бак почнуваат да се будат додека работи во поштенска запрега и е принуден да се бори за опстанок.

Откако е продаден на група Американци во потрага по злато, Бак е спасен од Џон Тортон, со кого се спријателува. И покрај силната приврзаност што ја чувствува кон човекот, повикот на дивината е премногу силен. Не можејќи да му одолее, тој тргнува на патување низ неистражените краишта на дивината во потрага по исконските закони на својата природа.


Романот „Повикот на дивината“ го истражува неизбежниот повик на инстинктите што го повикуваат Бак надвор од цивилизацијата кон природата и законите на дивината.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

1

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
3
1

Коментари од корисниците