Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Патешествието на Набу

Јарослав Миколајевски  
Оригинален наслов на книгата : Wędrówka Nabu
ИСБН : 978-608-259-353-1
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 56
Димензии : 200х200
Корица : тврдаКраток опис

Набу е дете-бегалец. Како илјадниците деца кои денес бараат сигурно засолниште, далеку од нивниот дом.


Таа живее од другата страна на морето, во едно село каде што куќите постојано горат. И нејзината куќа, исто така. Еднаш одлучи да побегне. Онаму каде што домовите не горат. Одеше многу долго, сама и храбра. И одеднаш, се удри во ѕид што не постоеше и ù се појави џумка. Па, згазна на невидлива бодликава жица и си ги разрани нозете. Така дозна дека само оние што живеат од другата страна на Убавото Езеро можат да пливаат во него...


Каде и да одеше, го сонуваше својот дом. Од времето кога не беше уште изгорен.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците