Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Невидливо

Пол Остер  
Оригинален наслов на книгата : Invisible
ИСБН : 978-608-259-345-6
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 256
Димензии : 135х200
Корица : мекаКраток опис

Приказната на „Невидливо“ ја раскажуваат три различни раскажувачи. Романот временски се протега од 1967 до 2007 година и дејството се движи од Морнингсајд хајтс во Њујорк, продолжувајќи во низа случки на левиот брег на Париз, па сè до еден далечен остров на Карибите. Ова е една книга за младешкиот гнев, за незаситноста на сексуалните апетити и за неуморната потрага по правда.

Бескомпромисен во поглед на острината на увидот, Остер нè поведува на патување низ замаглените меѓупростори на вистината и сеќавањето, на границата меѓу авторството и идентитетот, така создавајќи едно дело со незаборавна моќ што ја потврдува неговата репутација на „еден од најспектакуларно инвентивните американски писатели“.

Пол Остер (1947 г.) е еден од најзначајните современи американски писатели, поет, есеист, сценарист, режисер и преведувач. Со својот општествен ангажман се вбројува меѓу највлијателните критичари на современиот свет, особено на современото американско општество. Автор е на романите „Левијатан“, „Месечева палата“, „Њујоршка трилогија“, „Бруклински будалштини“...

Неговите книги се преведени на повеќе од дваесет јазици.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците