Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Дневникот на Ана Франк

Ана Франк  
Оригинален наслов на книгата : The Diary of a young girl Anne Frank
ИСБН : 978-608-259-161-2
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 328
Димензии : 140х200
Корица : мекаКраток опис

„Дневникот на Ана Франк“ е исповед на едно еврејско девојче за време на Втората светска војна. За својот тринаесетти роденден Ана добива дневник, во кој на 14.06.1942 година ги запишува првите реченици. Но набрзо семејството мора да избега и да се скрие во тајното засолниште во Амстердам, во кое ќе помине повеќе од две години криејќи се од нацистите. Во засолништето им се придружува и семејството Ван Дан, а подоцна и забарот Дусел. Таа во дневникот ги забележува животот, настаните и проблемите во засолништето, прикажувајќи ги и особините на неговите станари, што доаѓаат до израз при живеење во таквите околности.

 Ова е потресна приказна за трагично завршеното детство, приказна која низ призната на невиното еврејско девојче ги отсликува ужасите на нацистичкиот режим за време на втората светска војна.

 Оценка од корисниците

5 звезди

4

4 ѕвезди

0

3 звезди

1

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

2

Просечна оценка
3,6
7

Коментари од корисниците