Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Приказната за госпоѓа Тркалезна и нејзината дружина

Виржиниа де Кастро и Алмеида  
Оригинален наслов на книгата : História de dona Redonda e da sua gente
ИСБН : 978-608-259-348-7
Година на издавање : 2019
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 176
Димензии : 145х205
Корица : мекаКраток опис

За време на Втората светска војна загрижените родители од европските земји, за да ги заштитат своите деца, ги испраќаат во неутрална Португалија.

Франц, германско момче, и Дик, англиско момче се спријателуваат со едно португалско момче Шико.

Децата си играат и влегуваат во борова шума, каде што полека и незабележливо навлегуваат сè подлабоко во еден друг, фантастичен свет, населен со чудесни ликови, летачки змејови, необични роботи и животни кои зборуваат. Таму живее и госпоѓа Тркалезна, која, во придружба на момчињата, пријателката госпоѓа Будалеста и едно девојче по име Зипирити, ќе доживеат низа интересни и несекојдневни случки.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците