Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Шпанската граѓанска војна

Хју Томас  
Оригинален наслов на книгата : The spanish civil war
ИСБН : 978-608-247-993-4
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 1116
Димензии : 126х197
Корица : мекаКраток опис

„Едно вистинско чудо од книга. Авторот, со безгранична и неверојатна трудољубивост и извонредна интелигенција и посветеност, ги собрал, проучил и разработил сите можни факти до кои што успеал да дојде за најхеројската и, во исто време, најтажна приказна на XX век.“

Мајкл Фут во „Трибјун“

 Иако се поминати многу децении од почетокот на Шпанската граѓанска војна во веќе далечната 1936 година, таа е сè уште предмет на голема контроверзност. Што е она што ги поттикнува оние левичарски ориентираните од целиот свет да се вклучат во борбата за постигнување една цел за која нивните влади не биле подготвени да ја понудат својата активна поддршка? Во ова темелно ревидирано издание на неговата славна историја, Хју Томас ни претставува една објективна анализа на еден конфликт каде што како влог било ставено сè – фашизмот и демократијата, комунизмот и христијанството, централизмот и регионализмот – и која што колку била една Шпанска граѓанска војна, уште повеќе била и една вистинска меѓународна граѓанска војна.

„Ја прочитав целата, од почетокот до крајот, со извонредна заинтересираност... тој го поседува најважниот квалитет што треба да го поседува еден историчар, а тоа е извонредниот осет за посветување внимание на деталите и на она суштинското... Речиси ниту еден аспект од Шпанската граѓанска војна, без оглед на тоа колку би можел да е тој за некого болен или, можеби, непожелен, во оваа извонредна книга не останува нерасветлен.“

Сирил Конели во „Сандеј Тајмс“Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците