Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кенедиевиот половина век

Лари Џ. Сабато  
Оригинален наслов на книгата : The Kennedy half-century: the presidency
ИСБН : 978-608-259-335-7
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 602
Димензии : 155x235
Корица : мекаКраток опис

Џон Ф.Кенеди умрел пред повеќе од половина век. Сепак, заради големите ветувања и прераната смрт, неговиот лик и делото се уште сѐ актуелни. 

Познатиот политички научник и аналитичар Лари Џ.Сабато- кој во времето на Кенеди бил тинејџер воодушевен од тогашниот претстедател- го истражува фасцинантното и огромно влијание што Кенеди го извршил врз медиумите, јавното мнение, како и врз деветте претстедатели кои дошле по него.


Анкетите на јавното мислење во САД непрестајно сугерираат дека јавноста му дава на Кенеди повисоки оценки отколку на кој било друг претстедател по него. За нив, но и за оние што сметаат дека Кенеди ни би бил толку влијателен кога не би бил жртва на атентат, оваа книга е ризница на нови перспективи. Сабато го истражува убиството повикувајќи се на досега необјавени документи. Еднакво возбудливо, Сабато уверливо покажува како Џон Ф.Кенеди влијае врз политичките одлуки во САД, но и на остатокот од светот, многу децении по неговата смрт.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците