Е-адреса: Лозинка:
















Продукти: 0
Цена 0 мкд

Леонард Бернштајн

Хемфри Бартон  




Оригинален наслов на книгата : Leonard Bernstein
ИСБН : 978-608-259-332-6
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 578
Димензии : 210x297
Корица : мека



Краток опис

Каква ли предност имав пред кој било друг конвенционален биограф!


Дискретно ја скривав сопствената блискост со Леонард Бернштајн, ограничувајќи се на фусноти во стилот ,,Авторот бил присутен во таа пригода", меѓутоа како негов постојан соработник, дваесет и пет години бев интимно поврзан со Бернштајн и со неговите светови.


Најмалку што можев да сторам за да му се одолжам на некој начин по неговата смрт беше да напишам негова биографија. Целта ми беше да создадам еден заокружен портрет на неговиот творечки и личен живот. Тој беше човек за кого музиката беше постојана, опсесивна нужност, сеедно дали како композитор, диригент, едукатор, пијанист или како писател.


Во рубриката ,,професија" од својот пасош се опишуваше себеси со еден збор: ,,музичар".


Музиката навистина беше неговиот живот, но неговиот живот беше многу повеќе отколку само музика.



Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците