Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Признавам дека живеев: мемоари

Пабло Неруда  
Оригинален наслов на книгата : Confieso que he vivido: memorias
ИСБН : 978-608-259-321-0
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 528
Димензии : 150x230
Корица : мекаКраток опис

Признавам дека живеев е раскажување за еден возбудлив живот создаден од сите неочекувани авантури и од радоста на самото постоење. Во својата животна врвица, Пабло Неруда избира да се вклучи во критичните историски настани од неговото време и да стои исправен покрај своите другари, колеги, обесправениот народ... непокорно верен на својата идеја.

Овие мемоари се сочинети од емотивни епизоди, забавни анегдоти, необични случувања, трогателни сеќавања, приказни за хероизмот и за злобата. Признавам дека живеев упатува на повеќе од 400 личности кои на одреден начин го обележале 20 век и со кои Неруда воспоставил непосреден контакт.

Вештиот раскажувач Неруда живописно ги пренесува своите искуства како амбасадор на Чиле на Далечниот Исток, присуството за време на Шпанската граѓанска војна, дипломатската заложба за евакуирање на републиканците од Шпанија пред налетот на фашизмот, активното учество во културниот отпор во Европа и во Америка, прогонството, цврстите пријателства, (не)успешните бракови, моќните љубови...Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците