Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Двата цара

Билјана С. Црвенковска,   Катерина Николовска  
Оригинален наслов на книгата : Двата цара
ИСБН : 978-608-247-404-5
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 36
Димензии : 210х210
Корица : мекаКраток опис

Одеднаш, низ дрвјата здогледа една срна како трча. 

Тој го збодна коњот и почна да ја брка.

Срната бегаша и бегаше, но се сопна од една пенушка и падна.

Во моментот кога царскиот син се приближи до неа, срната му проговори:

,, Немој, те молам, не ме убивај!"*Изворник: „Македонско народно творештво: Народни приказни, книга 2 - Македонски народни волшебни приказни“, подготвил: Танас Вражиновски, 

Институт за фолклор „Марко Цепенков“, 1986, Скопје

Адаптација на текст: Билјана С. Црвенковска

Илустрации: Катерина НиколовскаОценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците

14.01.2019 18:36:49   Anonymous напиша

Прекрасна бајка <3 Ме врати во времето на моето детство. Во бајките од баба ми постојано се појавуваа самовлите, нивните прикази низ предметте, во природата... + илустраците се повеќе од одлични.