Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Тета Тула

Мигел де Унамуно  
Оригинален наслов на книгата : La tía Tula
ИСБН : 978-608-259-166-7
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 144
Димензии : 120х200
Корица : мекаКраток опис

,,Тета Тула" е приказна за животот на Гертруда, која со текот на времето станува позната како тета Тула, и за жртвите што таа ги прави за време на животот за да го задоволи поривот на мајчинството.


Главната тема на ова дело е токму мајчинството, но изразено повеќезначно низ луцидната призма на Мигел де Унамуно, кој оваа тема ја разработува на мошне оригинален начин, задирајќи и во подлабоките слоеви на женската психологија. 

,,Tета Тула" е еден од најпознатите романи на Унамуно.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците