Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Савил

Дејвид Стори  
Оригинален наслов на книгата : Saville
ИСБН : 978-608-247-956-9
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 696
Димензии : 135х205
Корица : мекаКраток опис

Дејството во букеровецот „Савил“ се врти околу Колин, младо момче кое расте во измислено рударско село во Јоркшир, именувано Сакстон, во текот на Втората светска војна и во поствоениот период. 

Станува збор за син на рудар и неговиот развој од триесеттите години на минатиот век натаму, гимназиските денови и почетоците на колеџ. На почетокот, од аспект на Колин, тоа претставува своевиден триумф заради надминувањето на притисокот од страна на неговиот татко, но подоцна, „отуѓен од својата класа и лишен од одредница во животот“, тој е затекнат во борба самиот со себе и со состојбата во која се наоѓа.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците