Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Микадо

Бото Штраус  
Оригинален наслов на книгата : Mikado
ИСБН : 978-608-247-770-1
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 160
Димензии : 135x205
Корица : мекаКраток опис

Познатата друштвена игра „микадо“ од почетокот на XVII век се игра со четириесет и едно дрвено стапче и е директна инспирација за Штраус да собере исто толку кратки раскази (Kalendergeschichte) во истоимената збирка.


На прв поглед, се чини дека редоследот за читање на расказите е неважен.

Но, набрзо станува јасно дека и тие, како дрвените стапчиња во играта, следат извесен логичен ред на „деградација“.


Расказите се често магично реалистични, населени со типични штраусовски фигури: несреќни, тажни и осамени луѓе. Со игрив и внимателно устроен јазик, авторот ги

слика сите нијанси на апсурдот преку сопоставување на трагичните судбини

на ликовите и безнадежната комика на обичните и необични случувања во нивните животи. Никогаш докрај нема да бидат дешифрирани приказните меѓу мажот и жената, мајката и ќерката, таткото и детето, планинарот и самотникот, убиецот

и прогонувачот. Мистеријата неизбежно претежнува.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците