Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Одвеано од виорот

Маргарет Мичел  
Оригинален наслов на книгата : Gone with the wind
ИСБН : 978-608-247-868-5
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 1365
Димензии : 135x205
Корица : мекаКраток опис

Приказната на оваа историска романса е сместена во округот Клејтон и во Атланта, Џорџија, за време на Американската граѓанска војна и подоцнежниот период на Реконструкција, а е раскажан од гледна точка на робовладетели на плантажа на американскиот Југ.

Иако за Американската граѓанска војна и за нејзините последици се напишани многу романи, ниту еден од нив не го воведува читателот во историјата на Југот и во трагедијата на војната на начин како што тоа го прави Одвеано од виорот. Преку судбините на двата главни лика, своеглавата и неодолива Скарлет О’Хара и шарамантниот и презрен Рет Батлер, Мичел напиша безвременска приказна за опстанокот во најтешките услови и ги создаде едни од најпознатите љубовници на сите времиња.

Истоимената филмска верзија со Вивиен Ли и Кларк Гејбл во главните улоги, која исто така ќе доживее огромен успех и ќе стане еден од најпопуларните филмови на сите времиња, е снимена само три години подоцна и во 1940 година добива дури осум ,,Оскари’’.Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците

16.07.2018 08:58:14   Anonymous напиша

Prekrasna kniga vredi da se procita