Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Ловецот „Зеро"

Паскал Роз  
Оригинален наслов на книгата : Le chasseur Zéro
ИСБН : 978-608-247-726-8
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 96
Димензии : 135x205
Корица : мекаКраток опис

Дејството во наградениот роман на Роз, Ловецот ,,Зеро”, се случува на Пацификот за време на Втората светска војна.

Насловот реферира кон еден вистински настан од историјата, кога јапонски камикаѕе, пилотирајќи со борбениот авион Мицубиши А6М, во април 1945 година се руши врз американскиот носач на авиони кај островот Окинава.

Приказната е поместена три месеци по настанот, кога девојка со име Лора ја добива веста за смртта на својот татко кој бил присутен на погодениот брод. Во Франција, каде што мајката на Лора и нејзините баба и дедо живеат одделно, никој не и ги ибјаснува околностите во кои загинал татко и. Сеќавањето на неговата смрт се одразува врз другите сегменти од животот на Лора: ниту одличниот успех на студиите, ниту љубовта на Брино не може да ја смри. Ловецот ,,Зеро’’ никогаш не го пушта својот 89 плен -  како сирак на митски туѓинец, младата Лора тргнува кон најголемата длабочина тајната што го сменила нејзиниот живот.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците