Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Враќањето во Панџруд

Андреј Волос  
Оригинален наслов на книгата : Возвращение в Панджруд
ИСБН : 978-608-247-627-8
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 536
Димензии : 135x205
Корица : мека


    Немаме податоци

Краток опис

„Симфонија на звуци и вкусови“, ,,Враќањето во Панџрурд'' е приказна за големиот поет Рудаки (858 – 941), еден од татковците на персиската поезија, кој, откако го

губи статусот на султанов миленик и за казна е ослепен и избркан од палатата, воден од едно неуко момче – неговите „очи“ – тргнува на пат кон својот роден град Панџруд, каде набрзо и го испушта својот последен здив. Долгите и прашливи патишта на Персија вибрираат во дослух со нежните спомени на Рудаки, напоени со длабокоумни пораки за вистината и љубовта, но и извалкани од интриги и политички

завери чиј сведок (а и непосреден учесник) неретко бил и самиот поет. И додека пред читателот синестетички и речиси кинематографски се анимира еден свет оддалечен со километри и векови,


Враќањето во Панџруд полека прераснува во продолжена алегорија за начинот на кој може да се живее животот, за можноста постојано да се спознаваш и пронаоѓаш себеси.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците