Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Француски архитектонски орнаменти: од Версај, Фонтенбло и други палати

Ежен Рује  
Оригинален наслов на книгата : French architectural ornament: from Versailles, Fontainebleau and other palaces
ИСБН : 978-608-247-409-0
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 96
Димензии : 207х278
Корица : мекаКраток опис

Оваа колекција на орнаменти доаќа од најгордото архитектонско наследство на Франција- извонреден асортиман на раскошни декорации што се протегаат од подот до таванот и се наоѓаат на големите фасади на кралските резиденции. Нивното потекло се движи од 16 до 18 век, а датираат од владеењето на првиот ренесансен крал на Франција, Франсоа Први, до богатата ера на Луј Четиринаесетти, легендарниот крал на сонцето.

Илустрирана со 61 цртеж во боја и 100 црно-бели цртежи, оваа збирка ги содржи најважните делови од две ретки публикации од 19 век, од коишто на едната уредник е угледниот архитектонски историчар на Лувр. Визуелната прошетка низ просториите со престол, приватните соби, капели, библиотеки и сли за балови опфаќа описи на сцени од историјата и митологијата, како и богат асортиман на ботанички и други декоративни елементи на врати, ѕидови, камини, комоди, конзоли и фризови. СЕкоја илустрација е проследена со краток опис.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците