Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Стенли Кјубрик: биографија

Џон Бакстер  
Оригинален наслов на книгата : Stanley Kubrick: a biography
ИСБН : 978-608-259-024-0
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 436
Димензии : 139х215
Корица : мекаКраток опис

Филмовите на Стенли Кјубрик со децении заземаат доминантна положба во јадрото на нашиот културен пејсаж. Во педесеттите, тој е еден од малкуте американски филмаџии кои ја достигнуваат тежината на европската кинематографија со ,,Патеки на славата”. За публиката од шеесеттите, тој е човекот кој ги снима влијателниот антивоен филм ,,Д-р Стрејнџлав” и омилениот филм на контракултурата, ,,2001 Одисеја во вселената”. Во седумдесеттите ја создава химната за урбаното насилство, ,,Пеколен портокал”, а во осумдесеттите ја дестилира природата на личното лудило и колективното безумие во ,,Сјаење” и ,,Полна воена опрема”. Во деведесеттите го снима филмот ,,Очи ширум затворени” со Том Круз.

Кјубрик е роден во Бронкс, а од 1961 година живее осаменички живот во рурална Англија.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците