Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Пабло Неруда: страст за животот

Адам Фајнстајн  
Оригинален наслов на книгата : Pablo Neruda: a passion for life
ИСБН : 978-608-259-007-3
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 528
Димензии : 153x234
Корица : мекаКраток опис

Повеќе од триесет години по смртта на Пабло Неруда неговата поезија продолжува да се чита низ целиот свет. Се движи во огромен опсег – од лиризмот на Дваесет љубовни песни и една безнадежна до епската широчина на Сеопшта песна.


Малкумина добитници на Нобеловата награда уживаат толку широка и трајна популарност.


Во оваа прва авторитетна биографија која излегува на англиски јазик, Адам Фајнстајн изложува информативни интервјуа со најблиските пријатели, соработници и живи роднини на поетот, како и новооткриени документи. 


Го следи животот на Неруда од неговото болежливо детство во Чиле, преку 

политичкиот ангажман и книжевна слава, па сè до неговата смрт во 1973 г. во деновите на пучот кој го донесе Пиноче на власт.


Оваа биографија е прв потполн и живописен портрет на човекот чиј драматичен живот, динамична поезија, посвете- ност кон социјалната правда и животна радост го чинат него- виот живот симбол на целиот дваесетти век.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците