Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Кучето и зајакот

Билјана С. Црвенковска,   Катерина Николовска  
Оригинален наслов на книгата : Кучето и зајакот
ИСБН : 978-608-247-805-0
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 28
Димензии : 210x210
Корица : мекаКраток опис

„Јас можам да трчам побрзо од тебе“, рекол зајакот. 

„Е, како не“, рекло кучето. „Јас сум побрз!“

Се расправале вака, па решиле да се тркаат.

Одредиле една линија што ќе биде „старт“ и уште една што ќе биде „цел“, застанале на стартот и… трката почнала! 


Изворник:
Марко К. Цепенков, „Македонски народни приказни“, Т. 1, приредил Кирил Пенушлиски, Скопје, Македонска книга, 1989. 

Адаптација на текст: Билјана С. Црвенковска

Илустрации: Катерина НиколовскаОценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците