Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Зошто сум тука

Констанс Орбек-Нилсен,   Акин Дузакин  
Оригинален наслов на книгата : Hvorfor er jeg her?
ИСБН : 978-608-247-631-5
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 32
Димензии : 300x210
Корица : тврдаКраток опис

Се прашувам зошто сум тука. Токму тука. Дали сè ќе беше сосема поинакво ако бев на некое друго место? Дали тогаш ќе бев некој друг?

Некој што исто така се прашува зошто е таму.

 

Зошто сум тука е прекрасна, длабока приказна на норвешката авторка Констанс Орбек-Нилсен, пропратена со впечталивите илустрации на Акин Дузакин, за едно дете кое се прашува како е да се живее на други места во светот и зошто е токму такво какво што е и живее таму каде што живее. Кој ќе беше да беше родено во некој друг дел на светот? Дали ќе се снајдеше ако беше многу посиромашно? Детето се обидува да се замисли себеси во ситуации во кои би можеле да се најдат други деца од други краишта на светот.

 

Оваа сликовница на прекрасен, поетски начин, гледана од аспект на едно дете, ги опфаќа сериозните прашања поврзани со идентитетот,  културата и глобалните предизвици.

Книгата има добиено признание: Special Mention of the Jury, Bologna Ragazzi Award, 2015.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците