Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Легенди

Густаво Адолфо Бекер  
Оригинален наслов на книгата : Leyendas
ИСБН : 978-608-247-632-2
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 168
Димензии : 120*200
Корица : мекаКраток опис

Ритмизирани од своевидна поовско-хофмановска растрепереност на сетилата и духот, а сепак, пишувани со воздржаност на врвен класицист − расказите од Легенди се меѓу најпознатите фантастични раскази во светската литература. Низ нив, Бекер портретира цела низа незаборавни ликови сместени во околности што постојано го потсетуваат читателот дека никогаш не сме поживи од миговите кога сме на работ да го загубиме она што најмногу ни значи − соништата, љубовта или сопствените животи. Редок спој на пагански верувања и католички доктрини, на мистичност и секојдневност, на рационалност и делиричност, во текот на сто и педесетте години меѓу неговата смрт и ова издание, Бекеровите прозни записи се толку сеприсутни меѓу говорителите на шпанскиот јазик што, денес, дел од нив се имаат вратено во сопствените извори, претворајќи се, врз усните на новите раскажувачи, и самите во − легенди.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците