Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Главниот куклар

Кетрин Патерсон  
Оригинален наслов на книгата : The Master Puppeteer
ИСБН : 978-608-247-608-7
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 176
Димензии : 135x200
Корица : мекаКраток опис

Кој е човекот познат како Сабуро, таинствениот бандит кој ги ограбува богатите и им помага на сиромашните? И која е неговата врска со Јошида, грубиот и темпераментен господар на најпознатиот куклен театар во феудална Јапонија? Младиот Џиро, чирак кај Јошида, е решен да дознае, дури и по цена на сопствениот живот.

Во меѓувреме, Џиро се посветува да го изучи кукларството. Кинши, синот на главниот куклар, го подучува. Кога неговиот спокоен живот во театарот ќе го нарушат банди на гладни, разбунтувани селани, Џиро станува свесен дека постојат и поважни одговорности од неговата вештина. Додека смислува како да му помогне на другар му Кинши и како да си ги пронајде родителите, Џиро наидува на една опасна и моќна тајна…

Главниот куклар е наградена со наградата Национална книга за детска литература во САД, а ја носи и титулата „Истакната книга“ според Американското библиотекарско друштво.


Кетрин Патерсон е добитничка на наградата „Ханс Кристијан Андерсен“ во 1998 година, двојна добитничка на медалот „Њубери“, а во 2006 година ја добива и Меморијалната награда „Астрид Линдгрен“ (ALMA).Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците