Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Меси:приказна за момчето што стана легенда

Лука Кајоли  
Оригинален наслов на книгата : Messi: The Inside Story of the Boy Who Became a Legend
ИСБН : 978-608-229-713-2
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 320
Димензии : 205х145
Корица : тврдаКраток опис

El Pibe de Oro. Златното момче. Сенката на Диего Марадона циси на аргентинскиот и светскиот фудбал.

Десетици фудбалски ѕвезди се именувани како негови наследници. 

Во 2007 година, редот конечно доаѓа и до Лионел Меси.

Три години подоцна, Меси- El Pulga, Болвата- е веќе шампион на Европа и носител на златен олимписки медал, добитник на Златната топка на ФИФА со рекорден број гласови, херој на милиони ширум светот, можеби природно најталентираниот фудбалер што некогаш истрчал на зелените терени.. Овој пат новинарите се во право: фудбалскиот свет има свој нов Марадона. Можеби и подобар од Диего.

Црпејќи информации од низа интервјуа и сведоштва (од родителите на Меси и неговиот брат, неговите блиски и далечни роднини, неговите први тренери и нивните големи наследници, како и за крај, самиот Меси), во прецизно насловената „Приказна за момчето што стана легенда”, познатиот спортски биограф Лука Кајоли дава динамичен, лесно читлив и живописен преглед на една фасцинантна кариера што од болникаво момче со хормонални проблеми ќе создаде блескава инспирација и уште посјајна фудбалска ѕвезда - веќе овековечена на сите спортски неба.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците