Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Теории за војната и мирот

Мајкл И. Браун,   Овен Е. Коте Јуниор ,   Шон М. Лин Џоунс ,   Стивен И. Милер  
Оригинален наслов на книгата : Theories of War and Peace
ИСБН : 978-608-229-610-4
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 596
Димензии : 155x235
Корица : тврдаКраток опис

Едно од најстарите и најважните прашања во проучувањето на меѓународната политика е зошто настануваат војните. Низ вековите, писателите се обидоа да ги изнајдат причините за војната во човечката природа, во карактеристиките на одредени видови општества и влади и во природата на меѓународниот систем.1 Различни мислители предложија голем број теории што ја објаснуваат војната и многумина, исто така, предложија предлози за мирот.2 Тешко е или невозможно да се оправда секоја теорија за војната и за мирот само во една книга. Поради тоа, книгава ги прикажува есеите за важни современи пристапи на причините за војна. Во последниве години пристапите создадоа жестока дебата и дискусија и 

станаа центар за многубројни истражувања во политичката наука.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците