Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Џејмс и џиновската праска

Роалд Дал  
Оригинален наслов на книгата : James and the Giant Peach
ИСБН : 978-608-247-466-3
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 165
Димензии : А5
Корица : мекаКраток опис

Џејмс и џиновската праска, Роалд Дал


Џејмс Хенри Тротер живее со две одвратни бабишта. Тетка Сунѓерка е страшно дебела и лицето ù е како сварена зелка, а тетка Шилка е слаба како костур и има крескав глас.

Тој е многу осамен, сè додека еден ден не се случи нешто чудно. На крајот на градината една праска започнува да расте и да расте и да расте...

 

Внатре, во праската, има седум многу необични инсекти – и сите чекаат да го поведат Џејмс во една магична авантура.

Но каде ќе одат во нивната џиновска праска и што ќе стане со ужасните тетки ако случајно им застанат на патот?

Има само еден начин да дознаеме...


Светски детски бестселер на Роалд Дал, со илустрации на Квентин БлејкОценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците