Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Момчето што се скри во златното јаболко

Билјана С. Црвенковска,   Катерина Николовска  
Оригинален наслов на книгата : Момчето што се скри во златното јаболко
ИСБН : 978-608-247-403-8
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 36
Димензии : 210x210
Корица : мекаКраток опис

Царот имаше ќерка, прекрасна, но многу разгалена! Посака царот да ја мажи ќерката и разгласи низ целото царство. Но, царскава ќерка, ем разгалена, ем итра, ем лоша, па му рече на татко си дека ќе се омажи само за оној што ќе успее да се скрие од неа, толку добро што таа не може никако да го најде. Оној што ќе успее да се скрие, ќе го земе за маж, а оној што нема - ќе му летне главата!


*Изворник: „Македонско народно творештво: Народни приказни, книга 2 - Македонски народни волшебни приказни“, подготвил: Танас Вражиновски, Институт за фолклор „Марко Цепенков“, 1986, Скопје

Адаптација на текст: Билјана С. Црвенковска

Илустрации: Катерина НиколовскаОценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците

25.04.2017 07:38:54   Anonymous напиша

Прекрасна сликовница. Вистинско задоволство да се чита, и за детето и за родителот. Илустрациите се прекрасни, модерни и волшебни. Текстот е преубав, просто се чувствува дека е напошан на Македонски јазик и ништо не е изгубено во превод.