Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Вејко Северко

Билјана С. Црвенковска,   Катерина Николовска  
Оригинален наслов на книгата : Вејко Северко
ИСБН : 978-608-247-401-4
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 36
Димензии : 210х210
Корица : мекаКраток опис

Талкаше така дење и ноќе, преку седум гори и седум планини, за да стигне на крајот до куќата на Северко. Детето тропна на вратата, но Северко не беше дома, па тоа си седна на прагот да го почека. Одеднаш, нешто почна да фучи. Се се затресе. 

И ете ти го Северко, студен и намуртен!


*Изворник: „Македонско народно творештво: Народни приказни, книга 2 - Македонски народни волшебни приказни“, подготвил: Танас Вражиновски, 

Институт за фолклор „Марко Цепенков“, 1986, Скопје

Адаптација на текст: Билјана С. Црвенковска

Илустрации: Катерина НиколовскаОценка од корисниците

5 звезди

3

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
3

Коментари од корисниците

25.04.2017 07:36:39   Anonymous напиша

Прекрасна сликовница. Вистинско задоволство да се чита, и за детето и за родителот. Илустрациите се прекрасни, модерни и волшебни. Текстот е преубав, просто се чувствува дека е напошан на Македонски јазик и ништо не е изгубено во превод.