Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Девојчето и дванаесетте месеци

Билјана С. Црвенковска,   Катерина Николовска  
Оригинален наслов на книгата : Девојчето и дванаесетте месеци
ИСБН : 978-608-247-402-1
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Либи
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 36
Димензии : 210x210
Корица : мекаКраток опис

„Туку, слушај девојче, сакам нешто да те прашам. Можеш ли да ми кажеш кои месеци во годината се попубави, а кои полоши?“    
„Златна бабичке“, рече девојчето, „мене сите месеци во годината ми се убави, кој од кој поубав. За мене нема ниту еден лош месец.“

*Изворник: Марко К. Цепенков, „Македонски народни приказни“, Т. 1, стр. 357-359, приредил Кирил Пенушлиски, Скопје, Македонска книга, 1989.
Адаптација на текст: Билјана С. Црвенковска
Илустрации: Катерина Николовска


Оценка од корисниците

5 звезди

3

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
3

Коментари од корисниците

25.04.2017 07:38:22   Anonymous напиша

Прекрасна сликовница. Вистинско задоволство да се чита, и за детето и за родителот. Илустрациите се прекрасни, модерни и волшебни. Текстот е преубав, просто се чувствува дека е напошан на Македонски јазик и ништо не е изгубено во превод.