Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Црвена кралица

Викторија Авејард  
Оригинален наслов на книгата : Red queen
ИСБН : 978-608-247-390-1
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 408
Димензии : 145x205
Корица : мекаКраток опис

Ова е свет поделен според бојата на крвта – на оние со црвена и на оние со сребрена крв.

Црвените едвај сврзуваат крај со крај, додека со светот владеат Сребрените, воини со натчовечки моќи, способности да управуваат со огнот
и со водата, да владеат со природата, да предвидуваат, да исцелуваат...

Мер Бероу е Црвена девојка која на почетокот верува дека тоа е еден свет кој не може никогаш да се промени. Кога неочекувано завршува како слугинка во палатата на Сребрените, се наоѓа точно во средиштето на сето она што го мрази од дното на душата. Но, Мер набрзо потоа открива дека, и покрај црвената крв што ù тече низ вените, и таа поседува неверојатна моќ. Моќ што би можела од темел да го растресе кралството на Сребрените! Моќ што би можела да предизвика револуција!

Но, ова е свет на лаги и измами, на предавства, каде што Мер е принудена да заигра опасен танц – Црвени против Сребрени, принц против принц
и самата таа против сопственото срце...

Кој ќе биде победник во светот на крвните поделби? Ќе завладее ли Црвената кралица со Сребрениот свет?Оценка од корисниците

5 звезди

5

4 ѕвезди

1

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
4,8
6

Коментари од корисниците

25.08.2020 17:21:47   Anonymous напиша

Феноменални книги! Дали ќе биде преведен и четвртиот дел, War storm?