Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

На полковникот нема кој да му пишува

Габриел Гарсија Маркес  
Оригинален наслов на книгата : El coronel no tiene quien le escriba
ИСБН : 9786082473796
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 72
Димензии : 135Х200
Корица : мекаКраток опис

Еден пензиониран полковник, ветеран од Илјададневната војна, петнаесет години по ветувањето и официјалната одлука, ја чека својата пензија. Во меѓувреме, живее во скудни услови со својата жена-астматичар и еден петел, единствениот спомен од неговиот неодамна убиен син Агустин.

Болеста на жена му, безизгледноста на пензиските примања и хроничниот недостиг на средства го изложуваат полковникот на една незгодна неизбежност: да го продаде својот високо ценет петел, непоразен во арената.

Но — соочени со гордоста и достоинството — и неизбежностите се чинат минливи.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците