Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Вештерски чекан

Вацлав Каплицки  
Оригинален наслов на книгата : Kladivo na carodejnice
ИСБН : 978-608-247-304-8
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 492
Димензии : 120*200
Корица : мекаКраток опис

Боблиг, лудиот инквизитор и неговите заштитници, кнезот Лихтенштајн и истоимениот бискуп на Оломоуц, грофот Лихтенштајн, во историјата се познати како креатори на морничавите судења на вештерки во доцниот 17 век во северна Моравија.


Боблиг е одговорен за ментална и физичка тортура, понижување и смрт со палење на клада на преку стотина невини жртви. Неговите мотиви се лукративни, па затоа на мета се угледните и имотните граѓани од кои бескрупулозно го приграбуваат имотот.


Свештеникот Криштоф Алојз Лаутнер, популарниот и сакан од народот декан од Шумперк, е еден од малкутемина кои го задржуваат здравиот разум среде масовната хистерија во која секој може да биде обвинет и погубен. Обидувајќи се да го спречи масакрот и тој паѓа како жртва на опскурните обвиненија за инцест и секс со демони.


Вештерски чекан е роман во кој ирационалната бестијалност се претвора во хорор и реалност.Оценка од корисниците

5 звезди

4

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
4

Коментари од корисниците