Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Манчевски

Марина Костова (ур.)  
Оригинален наслов на книгата : Манчевски
ИСБН : 978-608-247-083-2
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 645
Димензии : 170x230
Корица : мекаКраток опис

Еден од 1000 најдобри филмови на сите времиња („Њујорк тајмс“) 


Едно од најдобрите дебија во историјата на филмот (Анет Инсдорф) 


Еден од најзначајните филмови на деценијата (Ен Киби)


Опусот на Милчо Манчевски функционира како провокативен контрапункт на пасивност. Неговата вистинска вредност лежи во способноста да го предизвика гледачот и да отвори разговор не само за филм, туку и за нашиот однос кон комплексната конструкција на општественото и историско ткиво во кое престојуваме. (Конор Мекгрејди)


Oваа книга е своевидно сеопфатно резиме на пола кариера за еден од најоригиналните и најиновативни современи режисери и уметници. Содржи десет есеи, голема збирка продукциски белешки, сториборди, писма, рецензии и интервјуа, како и теориски размислувања и проза на самиот Манчевски.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците