Е-адреса: Лозинка:
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Живеев со Ѕвездослав

Јана Јурањова  
Оригинален наслов на книгата : Žila som s Hviezdoslavom
ИСБН : 978-608-229-962-4
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 136
Димензии : А5
Корица : мекаКраток опис

Романот Живеев со Ѕвездослав е роман за немата женска историја, за талентираните жени во сенка, за стегите и стереотипите на општеството. Овој роман го деконструира митот за поетот-гениј, преместувајќи го фокусот на раскажување врз неговата сопруга во сенка. 


Ставајќи го во преден план женскиот поглед на светот и на животот, романот всушност се свртува кон женските микронарации, маргинализираната женска историја и проговорува за она за што своевремено се молчело. 


Живеев со Ѕвездослав е роман за малите нешта, за градините и цвеќињата, за ручекот и колачите, за големиот бард кој не смее да се вознемирува кога пишува и за неговата тивка жена, а пред сè е роман за љубовта. 


***


Јана Јурањова е родена во 1957 година во Сеница, Словачка. Студирала руски и англиски јазик во Братислава. Работела како драматург во театарот во Трнава, како главен и одговорен уредник на списанието „Словачки погледи“ (1991-1993), како коментатор во „Слободна Европа“ и била уредник на многу книжевни проекти. Во 1993 година, заедно со повеќе соработнички, го основала феминистичкиот културен, образовен и издавачки проект „Аспект“. До денес е негова координаторка. Пишува проза и драма. Нејзини најпознати дела се Живеев со Ѕвездослав (роман), Зоолошка градина (проза), Страдањата на стариот мачор (проза), Мрежи (проза), Саломе (драма), Темата Мајаковски (драма). Таа е исто така позната и како писател за деца и млади. Нејзините дела се преведени на англиски, германски, унгарски, словенечки и на шведски јазик. Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците